My yogurt was manufactured at Breyers Yogurt Company, in Naugatuck, Connecticut. It traveled about 615.6 miles to get to Elon. In a standard hybrid car, with gas at $2.79 per gallon and the car getting about 50 miles to the gallon, it would cost a little over $34.32. Thirty-four dollars for my $1 yogurt! Keeping in mind the video we watched today in class, it seems that $33 of labor is lost somewhere in between the making, packaging, and shipping of the yogurt. Unfortunately, making yogurt would take a lot of time, especially for a college student. Interesting how much we pay for "Bifidus" and "dextrose," not to mention the preservatives probably in the yogurt to have it shipped all the way here, keep its shelf life, and last in our refrigerators. $34 for one yogurt. All because of convenience. Good morning, America.
-Genevieve D'Cruz
Isn't it amazing that we don't think a second about what we are eating and where it comes from. Glad to see you are "transporting" in a prius. (:
ReplyDeleteOK - I'm ancient history, but when I was a student in the 70's, I had a yogurt maker. Bet you've never even heard of such a thing!Anyways, it was really pretty simple and good!
ReplyDelete